Menu

Tchorek Home

Zapraszam Was na NOWĄ STRONĘ BLOGA >>>>> http://tchorekhome.pl/moj-blog/ <<<< Znajdziesz tam najnowsze trendy ze świata designu oraz masę inspiracji, projektowych trików a także praktycznych porad jak funkcjonalnie i z pomysłem urządzić mieszkanie lub niedużym kosztem zmienić jego charakter.

Jak wybrać blat kuchenny? Krótkie omówienie w plusach i minusach najpopularniejszych blatów kuchennych

tchorekhome

paulhanaoka330307unsplash

 

Nie ma kuchni bez blatu

Pozornie prosty wybór blatu kuchennego może przyprawić o zawrót głowy. Często wady i zalety materiałów się znoszą, a co gorsza im materiały droższe tym różnice między nimi są mniejsze. Więc jak wybrać blat kuchenny dostosowany do naszych potrzeb? Zapraszam do wpisu.

Wybór blatu proponuję zacząć od określania czy ma wyglądać jak kamień, czy jak drewno. Następnie  zwróćcie uwagę na średnią cenę danego blatu. Niestety ceny blatów kuchennych zmieniają się skokowo.

Upraszczając; mamy blaty względnie tanie i potem już tylko względnie drogie :)

Poniżej przedstawiam możliwe opcje na blaty kuchenne w zależności od dekorów wraz ze średnimi cenami za jeden metr bieżący blatu przy założeniu, że jego głębokość wynosi standardowe 60 cm.

Rodzaje blatów kuchennych i ich ceny

Blaty w dekorze drewna:

 • blat laminowany w dekorze drewna-od 100zł/mb. (średnia cena blatu na wymiar ok 400zł/mb.)
 • blat wykonany z drewna dębowego-od 400zł/mb. (blaty kupowane w całości w Ikea, Castorama itp), średnia cena blatu drewnianego na wymiar ok 600zł/mb.
 • blat wykonany z drewna egzotycznego-od 800zł/mb

Blaty w dekorze kamienia:

 • blat laminowany w dekorze kamienia-od 200zł/mb. (średnia cena blatu na wymiar ok 400zł/mb.)
 • kamień naturalny granit-od 800zł/mb.
 • konglomerat kwarcowy typu Technistone, Silestone - średnia cena od ok 1000zł/mb. Cześć kolorów występuję w specjalnych cenach od ok 600zł/mb.
 • Spiek kwarcowy Neolith, Laminam-cena blatu o łącznej długości do 5mb około 10 000zł. Specyfika materiału wymaga indywidualnej wyceny, jednak cena nie będziesz raczej niższa niż podana.

Podane wyżej ceny mają charakter orientacyjny. W przypadku blatów kamiennych, konglomeratów i spieków w cenie jest wliczony montaż i transport.

Granitowy blat kuchenny - siła i blask naturalnego kamienia

Spośród materiałów kamiennych granit posiada największą głębię koloru oraz najwyższy stopień połysku. Jest to materiał niezwykle szlachetny o naturalnym pięknie. Granity mogą posiadać kolorystkę  jednorodną, jak również tak, niezwykłą, która będzie ozdobą całego wnętrza.

Granit jest naturalnym kamieniem, który na blaty kuchenne sprawdza się doskonale.
Jest odporny na wysokie temperatury, wodę, a nawet zarysowania czy krojenie (czego nie powinniśmy robić :) ). Występuje w ogromnej kolorystyce  i aby go w pełni docenić, należy go obejrzeć na żywo.

Na zdjęciach nie zobaczymy głębi koloru, a mała próbka nie odda całego rysunku kamienia, jeśli nie jest to kamień o jednorodnej strukturze.

Granit FUSION AZUL Porównanie próbki z całym slabem kamienia - granit fusion azule

Dodatkowo kamień o tej samej nazwie może się między sobą bardzo różnić. Aby wybrać idealny granit, należy udać się na skład kamieniarki i tam wybrać konkretny slab kamienia (duża kamienna płyta), z które wykonamy nasz blat. A gdzie się wybrać powie nam nasz wykonawca. Takich składów w Polsce jest bardzo wiele.

Po lewej Cosmic Black i po prawej Cosmic Black.

A jeśli nie połysk?

Powierzchnie granitu możemy wykończyć również w macie. Kamieniowi możemy nawet nadać strukturę przez młotkowanie lub płomieniowanie.
Warto jednak pamiętać o tym, że im powierzchnia jest bardziej nierówna, tym blat będzie trudniejszy w utrzymaniu.

Określenie płomieniowany nie wzięło się znikąd :)[/caption]

Dla kogo jest blat granitowy?

Dzięki różnorodności kolorów możemy blat kamienny dobrać do każdego wnętrza, a dzięki jego ogromnej odporności zniesie wszytko. Jednak jest to materiał, w który należy się zaangażować na etapie jego wyboru. Powinniśmy też pamiętać, że niezwykły wzór kamienia może być przepiękną ozdobą, albo przesadą i nieco zepsuć końcowy efekt w naszym wnętrzu. Tu warto zachować umiar. Zdecydujmy czy kamień ma być główną ozdobą, czy meble. Jedno jest pewne. Kamień we wnętrzu nadaje szyku i elegancji oraz zawsze budzi respekt do jego naturalnej siły i piękna.

Plusy:

 • Naturalny materiał
 • Kilka dostępnym rodzajów wykończeń powierzchni
 • Największy stopień połysku i głębi koloru
 • Odporny na wysokie temperatury
 • Odporny na wodę
 • Ogromny wybór dekorów
 • Niepowtarzalny

Minusy:

 • Niepowtarzalny. Materiał o niejednorodnej strukturze wymaga obejrzenia. Czasami układ żył w materiale, może nie odpowiadać naszej końcowej wizji.

 

.......................................... Zobacz cały wpis na Tchorek Home......................

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [mariopablo] *.dynamic.mm.pl

  Blat kuchenny to coś, co użytkuje się na co dzień i to przez wiele lat, więc ważny jest odpowiedni wybór. Z drugiej strony na rynku jest dostępnych tyle opcji, że niejedna osoba może czuć się zagubiona. Super, że powstają teksty takie jak ten, które pomagają w wyborze optymalnego blatu.

 • tchorekhome

  Wybór idealnego blatu nie jest łatwy. :) Fajnie, że tekst Ci się podoba!

  Przypominam, ze cały tekst i wiele innych praktycznych porad znajdziesz za darmo na naszej nowej stronie BLOGA Tchorek Home tchorekhome.pl/moj-blog/

  Pozdarwiam
  Rozalia Tchorek - tchorekhome.pl/moj-blog/

 • Gość: [Maria] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zawsze mnie bawiły dylematy związane z wyborem blatu. Dopóki sama nie musiałam tego zrobić, faktycznie można się ostro zdenerwować ilością opcji. Masakra po prostu.

© Tchorek Home
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci